Prasa

Prezentujemy Państwu kilka artykułów o produktach z naszej oferty dachyrustykalne.pl, które ukazały się do tej pory w prasie.

Jednym z ostatnich wpisów jest artykuł w branżowym dwumiesięczniku Dekarz & Cieśla. (artykuł również do pobrania w wersji pdf)

 
 Dekarz & Cieśla artykuł o mnichu-mniszce  Na rynku pokryć dachowych obecnie dostępna jest bardzo szeroka gama kształtów dachówek w różnych kolorach, powłokach i rozmiarach. Jedną z najbardziej wyróżniających się jest dachówka mnich-mniszka. Obok dachówki    karpiówki jest to najstarszy typ dachówek ceramicznych, o kształcie niezmienionym od ponad dwóch tysięcy lat.

 Mnich-mniszka składa się z dachówki dolnej zwanej mniszką, którą układa się  bezpośrednio na łatach i dachówki górnej zwanej mnichem i jest jedynym  typem pokrycia dachowego, które układa się z dwóch rodzajów dachówek. Ten model dachówki tworzy na dachu specyficzny układ z pionowymi liniami, co szczególnie w połączeniu z dużą powierzchnią krycia nadaje budynkowi bardzo elegancki wygląd.
Prawidłowo zamontowana dachówka mnich-mniszka tworzy bardzo szczelne pokrycie. Dachówki przy zachowaniu minimalnego spadku oraz wykonanym prawidłowym kryciu wstępnym mogą być montowane na dachu każdego rodzaju.
Pokrycie z dachówki mnich-mniszka można wykonywać kilkoma sposobami. Najczęściej wybieraną opcją jest użycie spinek/klamer systemowych. Za pomocą spinki dachówka górna (mnich) przytwierdzana jest do łaty. Takie połączenie zapewnia docisk dachówce dolnej (mniszce). Kolejnym i bardzo pracochłonnym sposobem jest mocowanie dachówki za pomocą drutu (najczęściej miedzianego). Sposób ten najczęściej stosowany jest przy dużych nachyleniach połaci (wieże kościelne itp.). Mnich posiada specjalną dziurkę przy górnej krawędzi, przez którą wiąże sę drut, mocując go jednocześnie do gwoździa wbitego w łatę. Ostatnim trzecim sposobem mocowania dachówek jest użycie specjalnej zaprawy dekarskiej.
Niektórzy producenci dachówek np. SanMarco stworzyli tzw. mniszki podwójne, których zastosowanie sprawia, że utworzony z dachówek efekt rynien pionowych wygląda bardziej estetycznie, a dach wykonuje się szybciej i łatwiej.
Warto również wspomnieć tu o zamiennikach dachówki mnich-mniszka - są to dachówki zakładkowe (z zamkami bocznymi i górnymi) z wysoką falą. Ich montaż jest znacznie prostszy, a uzyskany efekt jest bardzo podobny do pokrycia w mnichu-mniszce.
Praca wysokowykwalifikowanych firm dekarskich, które wykonują pokrycia dachowe używając dachówki mnich-mniszka jest wysoko ceniona, gdyż nie każdy wykonawca jest w stanie poradzić sobie z ułożeniem tego rodzaju dachówki. Dachówkę kładzie się mozolnie, każda para łączona jest osobno, dachówka najczęściej nie posiadają akcesorii dachowych (np. dachówek skrajnych), które musi wykonać dekarz.
Prac z użyciem tej dachówki wymagają najczęściej dachy na obiektach zabytkowych, sakralnych, o wysokim prestiżu dlatego też dostarczany materiał musi być najwyższej jakości. Dzięki temu, iż oferowane przez alledachy.pl dachówki San Marco, Tognana czy FBM spełniją wysokie wymogi konserwatorów zabytków, mogliśmy uczestniczyć w renowacji obiektów takich jak Zamek Piastów w Legnicy, zabytkowy kościół w Okoninie, czy Muzeum Rybołówstwa w Helu. Wykonawcy szczególnie przy tak ważnych pracach muszą być wspierni poprzez skuteczność działania, elastyczność w podejściu do klienta,a przede wszystkim pewność i terminowość dostaw dostawców. Umożliwia to dobrą współpracę przy dużych obiektach historycznych jak i przy realizacji inwestycji prywatnych, gdzie z kolei najczęściej stosowana jest wspomniana już dachówka zakładkowa bardzo wiernie odzwierciedlająca tradycyjną formę dachówki mnich-mniszka, zapewniająca inwestorowi oszczędności przy realizacji inwestycji przy gwarancji zachowania, wyróżniającego się, historycznego wizerunku budynku w oryginalnej śródziemnomorskiej kolorystyce.

                                                                                                                                                                                                              Alledachy.pl
                                                                                                                            dachyrustykalne.pl

 

Dachy rustykalne — powrót tradycji (Kreator Projekty 3/2011)

    W projektach domów współczesnych rzadko bierze się pod uwagę estetykę dachu, skupiając się przede wszystkim na jego funkcjonalności oraz izolacyjności cieplnej.
Z tego powodu w polskim krajobrazie dominuje blachodachówka, tania, lekka i łatwa w montażu, ale przy tym monotonna i mało oryginalna. Tymczasem dzięki wykorzystaniu dachówek ceramicznych o interesujących wzorach można wyróżnić swój dom spośród otoczenia, a jednocześnie zapewnić większą trwałość dachu.

  Dachówki rustykalne — specyficzna odmiana dachówek ceramicznych — zdobywają na świecie coraz większą popularność dzięki nawiązującej do tradycji stylistyce oraz interesującym efektom wizualnym, które pozwalają osiągnąć. Stanowią one połączenie nowoczesnych technologii produkcji, zapewniających wysoką funkcjonalność i jakość wykonania, z tradycjami architektonicznymi sięgającymi czasów Imperium Rzymskiego.

Choć przymiotnik „rustykalny” kojarzy się przede wszystkim ze wsią, to trzeba pamiętać, że łacińskie słowo „rusticus” nie oznaczało tego samego, co dziś znamy jako wieś. Łączyło się ono raczej z zamiejskimi posiadłościami najbardziej zamożnych obywateli, którzy wznosili swoje ekskluzywne wille z dala od miejskiego zgiełku. Styl rustykalny jest zatem połączeniem wiejskiego zacisza z najwyższym komfortem. Wpisuje się on we współczesne tendencje projektowe, wykorzystujące swobodnie rozmaite dostępne style w celu stworzenia oryginalnych i atrakcyjnych budynków.

Naturalne korzyści

Tego typu dachówki charakteryzują się wszystkim zaletami ceramicznych pokryć dachowych. Przede wszystkim, są one wyjątkowo wytrzymałe i odporne na upływ czasu (właściwie ułożone i konserwowane, mogą przetrwać ponad 100 lat) oraz czynniki atmosferyczne. Zapewniają one ponadto odpowiednią wentylację oraz skuteczne odprowadzanie wody opadowej. Dachówki ceramiczne są także odporne na niebezpieczne dla dachów substancje, takie jak ptasie odchody czy kwaśne deszcze. Zapewniają także dobrą ochronę przed działaniem ognia i silnych mrozów.

Dachówki ceramiczne charakteryzują się także dobrymi właściwościami cieplnymi, wynikającymi z wysokiego oporu cieplnego i przepuszczalności pary wodnej na optymalnym poziomie. Z tego powodu ceramiczne pokrycia dachowe znacznie utrudniają rozwój pleśni, szczególnie niebezpiecznej w przypadku poddaszy użytkowych. Korzystna jest tak że izolacyjność akustyczna, znacznie wyższa niż w wypadku blachodachówki. Wreszcie z punktu widzenia budownictwa ekologicznego istotne jest to, że dachówki ceramiczne wyrabia się z materiałów pochodzenia naturalnego: gliny, iłu i wody, przez co ogranicza się negatywne oddziaływanie procesu budowlanego na środowisko naturalne.

Kształty i cienie

  Specyfika dachówek rustykalnych polega po pierwsze na specyficznym kształcie, a po drugie — na odpowiednim cieniowaniu. W ofercie rynkowej dostępne są setki wzorów, stanowiących współczesne wariacje na temat tradycyjnych pokryć dachowych. Dachówki mnich i mniszka, o charakterystycznym tłoczeniu, zostały wynalezione już w starożytności, a współcześnie spotykane są przede wszystkim w budynkach sakralnych oraz w architekturze śródziemnomorskiej. Antyczny rodowód ma również tzw. dachówka rzymska, znajdująca zastosowanie szczególnie w przypadku budynków wystawionych na silne działanie wiatru.

Do rozwiązań budowlanych wykorzystywanych na południu Europy nawiązuje również dachówka marsylka. Zaprojektowane po raz pierwszy w XIX wieku, cechują się one pojedynczymi lub podwójnymi zamkami, które zapewniają ścisłe przyleganie elementów, zwiększając tym samym szczelność połaci.

Z kolei północne pochodzenie ma tzw. esówka, biorąca swoją nazwę od charakterystycznej formy w kształcie litery S, a wywodząca się z Holandii (stąd też jej druga nazwa — holenderka). Cechuje się ona niezwykłą łatwością montażu, dobrym przyleganiem poszczególnych elementów oraz dużą trwałością konstrukcji. Szczególną oryginalnością wyróżnia się karpiówka, nazywana także łuską. Jest to płaska dachówka o półokrągłym kształcie, z charakterystycznym noskiem służącym do mocowania.Po ułożeniu przypomina ona łuski karpia. Ze względu na niewielkie rozmiary tego typu dachówki, nadaje się ona do pokrywania zróżnicowanych powierzchni, nawet tych najbardziej skomplikowanych i trudno dostępnych.

Rustykalny charakter nadaje dachówkom jednak dopiero specyficzna kolorystyka, wykorzystująca stonowane barwy, takie jak brąz, odcienie szarości, ciemną zieleń oraz miedzianą czerwień. Ponadto, dachówki takie są fabrycznie postarzane, dzięki czemu wyglądają na szlachetnie doświadczone upływem czasu, zachowując jednocześnie wszystkie zalety współczesnego produktu. Osiągane w ten sposób charakterystyczne cieniowanie pozwala uzyskać interesujące efekty wizualne, zmieniające się w zależności od kąta padania światła. Ożywia to dach, który sprawia wrażenie żywo reagującego na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Tradycyjnie i ekskluzywnie

  Dachy rustykalne doskonale wpisują się w krajobraz naturalny. Szczególnie sprzyja mu sąsiedztwo terenów zadrzewionych. Naturalna kolorystyka dachówek koresponduje
z barwami listowia, a ich zmienność optyczna współgra z przemianami pór roku. W ten sposób dom zyskuje charakter jednego z elementów środowiska naturalnego, co odpowiada współczesnym tendencjom budownictwa ekologicznego do jak najmniej inwazyjnego — także pod względem estetycznym — wkomponowywania budynków w ich otoczenie.

Rustykalna stylistyka pokrycia dachowego pasuje oczywiście do podobnych rozwiązań   stosowanych w pozostałych elementach budynku — od ogrodu i elewacji, przez stolarkę okienną i drzwiową, po wykończenie i urządzenie wnętrz. Tego typu domy na Zachodzie cieszą się popularnością od co najmniej dwóch dekad, a w ostatnich latach zyskują swoich zwolenników także w Polsce. Pozwalają one nawiązywać stylistyką do tradycyjnej architektury i wystroju, przy zachowaniu nowoczesnych osiągnięć w zakresie funkcjonalności i wytrzymałości produktów.

Nie oznacza to jednak, że dachówki rustykalne znajdują zastosowanie wyłącznie w budynkach znajdujących się z dala od ośrodków miejskich. Przykłady współczesnej architektury śródziemnomorskiej wskazują wyraźnie na możliwość powiązania tradycyjnych pokryć dachowych z gęstą zabudową miejską.

Dachówki rustykalne doskonale pasują do budynków willowych, cechujących się oszczędnością wykończeń elewacyjnych. Oryginalny dach, pokryty — pozorowaną — patyną czasu, może uwydatnić elegancję bryły budynku, a jemu samemu nadać charakter szlachetnej długoletniości.

Dachówki rustykalne stanowią doskonały sposób na podkreślenie wyjątkowości domu, wyróżnienie go w otoczeniu oraz zaakcentowanie jego charakterystycznych cech. Najlepsze wrażenie sprawiają zastosowane na dachach spadzistych, o kącie nachylenia około 45 stopni. Tego typu dachówki mogą się także przyczynić do wzbogacenia krajobrazu, szczególnie tego oglądanego z lotu ptaka czy raczej — z okien samolotu. Na właśnie ten aspekt architektury krajobrazu zwraca się w ostatnich latach coraz większą uwagę, choć na co dzień — z poziomu chodnika — może się on wydawać mało widoczny.

 

STYLIZOWANA DACHÓWKA Sposób na dach z duszą (Dom idealny nr 1 (30), Styczeń-Luty 2017)

                                      Dach to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji domu.Wiadomo przecież, że chroni budynek przed opadami deszczu lub śniegu czy wiatrem. Solidnie wykonany służy na lata. Ale to coś więcej niż zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Postrzegany jest bowiem jako wizytówka domu, dlatego tak ogromną uwagę przykuwa się do rodzaju dachówki z jakiej jest wykonany.

Na rynku dekarskim mamy wiele dachówek, zarówno tradycyjnych, jak i wpisujących się
w nowoczesne trendy. Cała paleta możliwości pozwala więc na wykreowanie nawet najbardziej wymyślnego efektu i urzeczywistnienie niemal każdego pomysłu. Co więcej – wysokie parametry wytrzymałościowe oraz plastyczność materiału umożliwiają zastosowanie na dowolnej, nie tylko pochyłej powierzchni. Równie doskonale więc dachówki prezentują się na tzw. bawolich okach czy innych załamaniach dachu.

 

MNICH MNISZKA
Wśród dachówek ceramicznych, które z powodzeniem wykorzystywane są do pokryć nowych połaci, jak i remontów starych jest mnich mniszka. Dzięki specyficznemu kształtowi i sposobowi układania doskonale prezentuje się na prywatnych budynkach oraz obiektach użyteczności publicznej. Ten typ pokrycia dachowego ma swą długoletnią historię, bowiem stosowany jest od dwóch tysięcy lat. Nic więc dziwnego, że uznaje się go z
aponadczasowy i uniwersalny. Sposób montażu dachówki polega na mocowaniu jednej, zwanej mniszką, na łatach, a następnie drugiej – mnicha, którym pokrywa się kolejno dolne, zakrywając linie ich styku. Dzięki temu dach wydaje się być dynamiczny i niejednorodny, a my unikamy monotonii. Elementy pokrycia wykonane są w różnej wielkości, zazwyczaj od 42 do 50 cm, co pozwala na dostosowanie rozmiaru dachówki do gabarytów dachu tak, by przy jego pokrywaniu budować odpowiednie proporcje. Za ich zastosowaniem przemawia też fakt, iż dachówki poddaje się specjalnej obróbce technologicznej. Możemy więc przez lata cieszyć się pięknym, trwałym dachem bez remontów i poprawek. Producenci oferują nam szeroki wachlarz kolorystyczny tegoż elementu pokrycia. Nie musimy ograniczać się już do tradycyjnych barw gliny, a poszukując swego własnego stylu, często przebieramy między rustykalnymi, antycznymi czy śródziemnomorskimi odcieniami. Podążając więc za trendami, jesteśmy w stanie uzyskać niepowtarzalny efekt, który zachwyci niejednego, a także idealnie wpisze się w zamysł aranżacyjny naszego domostwa i posesji.

A MOŻE ANTYCZNA?
Wprawdzie mnich mniszka nie ma sobie równych od lat, ale pojawiła się ostatnio dachówka, która stanowi nie lada konkurencję dla wiekowej koleżanki. Mowa o dachówce antycznej z impetem wkraczającej na rynek dekarski.
Czym wyróżnia się ów materiał. Przede wszystkim tym, iż pozwala na uzyskanie zbliżonego efektu jak w przypadku antycznej mnich mniszki, jednak jego ułożenie nie wymaga już tak dużej wprawy i doświadczenia ekipy wykończeniowej. A zatem doskonale nadaje się do renowacji obiektów zabytkowych i tych, które mają już swą historię oraz duszę. Producenci podkreślają też, iż posiada ona szereg zalet, takich jak np. lekką wagę, co w przypadku wiekowych obiektów ma ogromne znaczenie. A zatem używając np. 11,5 sztuki dachówek jesteśmy w stanie pokryć 1 m² dachu. Porównując więc wagę wariantu antycznego do mnich mniszki, otrzymujemy aż 15 kg różnicy na korzyść tej pierwszej. Poza tym charakteryzuje się większą szczelnością – ze względu na to, iż posiada zamek termodynamiczny, przy jej układaniu nie stosuje się membran dachowych, co z kolei nie wymaga naruszenia konstrukcji. Materiał jest trwały, a jego ułożenie wiąże się z mniejszym zużyciem łat niż w przypadku innych elementów zakładkowych. To pozwala na obniżenie kosztów inwestycyjnych poniesionych na pokrycie nowego bądź starego dachu.
Tu również proponuje się klientom szerokie spektrum, jeśli chodzi o kolor czy dodatkowe pokrycie. Królują zatem
śródziemnomorskie warianty, ale subtelnie postarzane, naturalne, tradycyjne o czerwonym wybarwieniu czy też w rustykalnym klimacie. Dzięki nim dach zabytkowej budowli nabiera szczególnego charakteru, idealnie korespondując z elewacją, stolarką czy naturalnym otoczeniem.

DACH NA MIARĘ POTRZEB
Nie od dziś wiadomo, że nie ma dwóch takich samych domów ani dachów. Stąd duża dowolność w stosowaniu dachówek przez polskich inwestorów. Nie sposób zapomnieć więc o klasycznych karpiówkach, dachówkach płaskich czy chociażby portugalkach. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, gdyż wyróżniają się większą krzywizną, a ich położenie oddaje klimat wiekowych dachów z rejonów Morza Śródziemnego, przypominając nieco połączenie mnich mniszki z dachówką płaską. Równie efektownie prezentuje się holenderka o specyficznym przekroju w kształcie litery S. Dzięki swej uniwersalności dumnie zdobi zarówno historyczne budowle, jak i wpisujące się
w nowoczesne standardy, na płaskich oraz spadzistych powierzchniach w miejscach, gdzie wieją silne wiatry. Dużą popularnością cieszą się też marsylki i rzymianki, za pomocą których kreuje się szczelne, trwałe i wywołujące duże wrażenie połacie dachowe.
Nowoczesne dachówki to połączenie wysokiej jakości materiału, technologii na najwyższym poziomie z tradycyjnym kształtem i barwą. Spośród wielu modeli nasze serca podbijają stylizowane warianty, urzekające swym niepowtarzalnym wybarwieniem oraz specjalnie postarzanymi powłokami. Dzięki takim zabiegom mamy szansę wykreować dach naszych marzeń, a domowi nadać duszę.

TEKST JUSTYNA LESIUK-KLUJEWSKA

 

 

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe